Hızlı Erişim
- Ana Sayfa
- Hakkımızda
- Haberler
- Duyurular
- Foto Galeri
- İnsan Kaynakları
- İletişim
Sakarya A2 Sınıfı Ehliyet Kursları
Ana Sayfa « geri dön
Sakarya A2 Sınıfı Ehliyet Kursları
A2 ehliyet için gerekli belgeler 2918 Sayılı Trafik Kanunu’na göre A2 sınıfı ehliyet alabilmek için en az 17 yaşını bitirip 18'den gün almak gerekmektedir.
A2 sürücü belgesi için gereken evraklar şu andaki yönetmeliğe göre en az ilkokul mezunu olmak yeterlidir.
A2 sınıfı ehliyet için gerekli şartlar A2 sürücü belgesi ile motorlubisiklet, motorsiklet ve scooter kullanılabilmektedir.
A2 motor ehliyeti için istenen evraklar Direk A2 ehliyet alacak sürücü adayları trafik, araç tekniği ve ilk yardım dersi sorularından oluşan 60 soruluk tek sınav (eskisi gibi trafik, motor, ilk yardım ayrı ayrı değil) teorik ve direksiyon sınavına tabi tutulur.
Motorsiklet ehliyeti için gerekli evraklar herhangi bir ehliyeti olup fark sınavına girecek adaylar ise sadece direksiyon sınavına tabi tutulur. 29 Mayıs 2013 te yayınlanan yeni yönetmeliğe göre.
 
A2 ehliyet direksiyon sınavı yeni sınav sistemine göre 30 dakika olarak yapılmaktadır. Sınava girecek her adaya sınavdan önce randevu verilmektedir. Verilen direksiyon sınavı randevusuna zamanında gelmeyen adaylar kesinlikle sınava katılamazlar. Aday ilk önce 20 cm genişliğinde 8-10 metre uzunluğunda platform üzerinde motoru sürüp dubaların içinde slalom yaptıktan sonra parkuru tamamlıyor. Daha sonra sınav yapıcı komisyonun vereceği karara bağlı olarak akan trafiğin içinde motor kullandırılıyor ve komisyon üyeleri sürücü kursunun kendilerine tahsis ettiği araçla adayı takip edip kullanmasını gözlüyor. Başarısız olan adaylar 30 dakikalık süre dolmadan da komisyon isteğine bağlı olarak sınavı sonlandırılıyor.
 
 
 
 
 
Ana Sayfa | Hakkımızda | Hizmetlerimiz | İnsan Kaynakları | İletişim | Etiketler